Ciekawostki z historii HBOT.

Monster Steel Ball Forms Air Cure Hospital

Jednym z najdziwniejszych i najbardziej fascynujących eksperymentów lat 20 XX wieku, była ogromna, ttc1wykonana ze stali kula, o średnicy 19,5 m i wysokości pięciu pięter, która została zaprojektowana w ten sposób, by wewnątrz panowało ciśnienie 2 atm.

W latach 20 XX wieku dr. Orval J. Cunningham był czołowym propagatorem terapii hiperbarycznej. W połowie 1920 roku zarządzał największą wówczas komorą hiperbaryczną w Kansas City. Potentat przemysłowy, H.H. Timken, dowiedział się o jego pracy i dał Cunnighamowi 1.000.000 dolarów na zbudowanie potężnego sanatorium hiperbarycznego zwanego później jako Timken Tank i Cunningham Sanatorium. Ostatecznie została ona zbudowana w Cleveland.

Jak to zostało zrobione?

Powietrze pod ciśnieniem było pompowane do szczelnej kuli, tak, aby kuracjusze wdychali 30 funtów powietrza na cal kwadratowy. To jest aż dwukrotnie wyższe ciśnienie niż na poziomie morza z 14,7 psi.

Teoria, którą chciał udowodnić dr Cunningham zakładała, że dwukrotnie podwyższone ciśnienie, zwiększając dwukrotnie poziom stężenia tlenu, może złagodzić wiele chorób wywoływanych przez bakterie beztlenowe takie jak: niektóre rodzaje raka, cukrzycy, niedokrwistość złośliwą i wiele innych.

Niestety, ówczesne środowisko naukowo-medyczne nie było entuzjastycznie nastawione do hiperbarycznego sanatorium. Uważali oni, że dużo lepsze rezultaty można osiągnąć poprzez podawanie pacjentom tlenu, ze zbiornika przy łóżku pacjenta. W rezultacie, po kilku latach funkcjonowania Timkin Tank popadło w niełaskę i zostało zamknięte. Według artykułu w Cleveland Plain Dealer Steel Ball „została sprzedana kilka razy w połowie 1930 roku, a ziemia została kupiona przez katolicką diecezję Cleveland w 1941 roku po tym jak budowla nie była już używana. Stalowa kula została rozebrana i sprzedawana na złom podczas II wojny światowej. W 1952 roku w miejscu, na którym stało kiedyś niezwykłe sanatorium dr Cunninghama, zbudowano Liceum Św. Józefa.

Nie tak długo później, bo w roku 1939 roku marynarka wojenna rozpoczęła leczenie nurków cierpiących na chorobę dekompresyjną za pomocą tlenoterapii hiperbarycznej. Było to połączenie metody dr Cunnighama z dotychczasowym podawaniem tlenu pacjentom, z przy łóżkowych zbiorników i dało rzeczywiste efekty.

Tlenoterapia hiperbaryczna nawet wtedy nie zdobyła jeszcze uznania naukowego i poza Marynarką Wojenną i krótkim okresem w latach 50, gdy była używana podczas operacji kardiochirurgicznych, ciągle pozostawała w cieniu medycyny.

Dziś HBOT jest znaną i cenioną terapią nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie. Zabiegi są zwykle przeprowadzane w komorze jednoosobowej, wystarczająco dużej dla jednego pacjenta. Część szpitali i wyspecjalizowanych ośrodków na całym świecie mają komorę wielomiejscową, do której oprócz kilku pacjentów wchodzi także opiekun. Jednak nie ma już żadnych komór wielkości wspaniałych eksperymentów doktora Cunninghama z 1920 roku.

Oto kilka zachowanych zdjęć z tamtego okresu, przedstawiających sanatorium od środka. Oprócz jadalni, sal z łóżkami dla pacjentów, był też pokój do wypoczynku, którym znajdował się nawet fortepian!

 

Łóżka pacjentów:

ttc2

 

 

 

 

 

 

 

 

Jadalnia:

ttc3

System szczelnych, stalowych drzwi:

ttc4

Pokój wypoczynkowy:

ttc5

PARAMETRY ZABIEGU:

  • Kliniczna komora hiperbaryczna (najnowocześniejsza w Polsce)
  • Zastosowane ciśnienie 2ATA
  • Czas trwania zabiegu wynosi 80 minut w tym 60 minut w pełnym ciśnieniu!
  • Certyfikowany 100 % tlen medyczny podawany jest z butli tlenowej (nie z koncentratora!)
  • Maska BIBS -wysoce specjalistyczny system oddychania – wydychany dwutlenek węgla nie miesza się z tlenem
  • „O-ZONE Active”  Dedykowany System Dezynfekcji Ozonowej po każdym zabiegu! 
  • Wysuwane nosze z elektrycznie regulowana wysokością, pozwalające korzystać z leczenia pacjentom bez względu na sprawność fizyczną lub stan zdrowia
  • TV- System Video  

Fizjoterapeuci Centrum Hiperbarycznego Concept

Informacje oraz kontakt pod numerem telefonu

Centrum Hiperbaryczne Concept:
Wrocław, Siemianowice Śląskie

Nr tel. 661 044 206

Zastosowanie hiperbarii tlenowej:
https://centrum-hiperbaryczne.pl

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej:
https://www.centrum-hiperbaryczne.pl/

Odwiedź nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/centrumconcept/

(Visited 393 times, 1 visits today)
Blog Centum-Hiperbaryczne Concept

Dodaj komentarz