Hiperbaria tlenowa- jak przydatna jest sportowcom?

Agnieszka 2

 

 1. Słowem wstępu – czym jest hiperbaria tlenowa?

Hiperbaria tlenowa (z ang. HBOT) jest uznaną na całym świecie, popartą licznymi badaniami naukowymi, w pełni bezpieczną, nieinwazyjną metodą leczniczą. Polega na podawaniu czystego tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia jakie panują w komorze hiperbarycznej. Sama komora wypełniona jest powietrzem, a tlen podawany jest za pomocą specjalistycznej maski

 1. Jaki jest mechanizm działa hiperbarii i jakie ma to znaczenie dla sportowca?

 Terapia tlenem ma działanie wielokierunkowe. Działa na poziomie komórkowym, gdzie tlen dostarczony mitochondriom (odpowiedzialnym za produkcję energii) zwiększa ich wydolność. Dzięki temu organizm dostaje więcej energii, co przekłada się na jego większą wydolność (nawet 10-krotnie!). Badania naukowe wykazują również, iż po zabiegach w komorze hiperbarycznej sama liczba mitochondriów znacznie wzrasta.

Sesje terapeutyczne w komorze hiperbaryczne mają znakomite działanie łagodzące wszelkie procesy zapalne szerzące się w organizmie sportowca, zwłaszcza po intensywnym treningu. Dzięki przyspieszonemu metabolizmowi wzrasta tempo usuwania kwasu mlekowego z mięśni, powodując zmniejszenie mikrourazów. Hiperbaria tlenowa powoduje również zmniejszenie obrzęku tkanek, przyspieszając zarazem namnażanie nowych komórek, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku kontuzji.

Dzięki temu, że tlen podawany jest w  komorze wypełnionej powietrzem, o wysokimciśnieniu atmosferycznym, zwiększa się jego ilość w osoczu. To z kolei wpływa na fakt, że dociera w miejsca, gdzie w warunkach normalnych jest to niemożliwe (np. obszary niedokrwienia mózgu po udarze). Hiperbaria wpływa również na wzrost procesu angiogenezy (powstawania nowych krwionośnych). Jest to rzecz kluczowa dla sportowca, ponieważ w trakcie wysiłku, mięśnie potrzebują ogromnej ilości tlenu, który jest transportowany właśnie przez krew.

3. Kiedy sportowiec powinien korzystać z zabiegów w komorze hiperbarycznej?

Tak naprawdę sportowcy powinni korzystać z zabiegów przez cały czas. Zasadność stosowania hiperbarii znajduje odzwierciedlenie w każdej z faz treningu sportowego: przygotowania do treningu, treningu właściwym, zawodach oraz regeneracji. W okresie treningowym zabiegi w komorze zwiększają wydolność organizmu oraz przygotowują organizm do zwiększonego wysiłku. W okresie zawodów komora hiperbaryczna skraca czas regeneracji, co owocuje mniejszym zmęczeniem na kolejnych startach. Po intensywnym okresie startowym pojawia się czas na właściwą regenerację- gojenie mikrourazów w ścięgnach, mięśniach, więzadłach i innych tkankach. Wiele światowych gwiazd sportu korzysta z regeneracji w komorze – np. golfista Tiger Woods, pływak Michael Phelps, piłkarz Cristiano Ronaldo.

4. Jaki jest zakres działań Centrum Hiperbarycznego Concept?

Zakres działania Centrum Hiperbarycznego Concept jest niezwykle szeroki. Przede wszystkim jest to organizacja turnusów stacjonarnych odbywająca się w oddziałach Centrum. Nasze placówki prowadzą również wyjazdowe turnusy hiperbaryczne odbywające się w miejscu zamieszkania grup zorganizowanych. Prowadzimy szeroko pojętą działalność naukową polegającą na prowadzeniu szkoleń z zakresu m.in. nowoczesnych metod leczenia dzieci z zaburzeniami rozwoju oraz torowania ich prawidłowego rozwoju. Kolejnym elementem działalności naukowej są prowadzone przez nas wykłady i prelekcje z zakresu terapii hiperbarycznej na: konferencjach, spotkaniach naukowych, warsztatach itp.

Realizujemy konsultacje indywidualne dla rodziców w zakresie planowania procesu leczenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. Współpracujemy z lekarzami i innymi specjalistami kierującymi na terapię. Centrum Hiperbaryczne Concept współdziała z organizacjami pozarządowymi, fundacjami, ośrodkami szkolno-wychowawczymi i innymi instytucjami wspierającym osoby niepełnosprawne i ich rodziny. Prowadzimy działalność charytatywną i organizujemy zbiórki funduszy potrzebnych na nowoczesne metody rehabilitacji.

5. Kim są Wasi pacjenci?

Sportowcy należą do licznej grupy pacjentów odwiedzających nasze Centrum,  którzy dzięki naturalnemu dopingowi, jakim jest hiperbaria tlenowa poprawiają swoje „życiówki”. Kolejną dużą grupą są dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi – mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, wcześniaki… Spotykamy się także z pacjentami po udarach, zawałach, z przewlekłymi stanami zapalnymi jak chociażby łuszczyca. Odwiedzają nas również pacjenci, którzy dzięki tlenoterapii hiperbarycznej wzmacniają profilaktykę swojego zdrowia:)
6. Ile zabiegów jest konieczne do zauważenia jej pozytywnych efektów na
organizm sportowca?

Nie ma z góry określonej liczby zabiegów, którą należy wykorzystać aby zobaczyć efekty terapii. Każdy organizm reaguje indywidualnie na zabiegi. U niektórych pacjentów wzrost witalności czy lepszy sen widać już po kilku zabiegach. Jednak zgodnie ze światowymi standardami w przypadku osób czynnie uprawiających sport wskazane jest minimum 20, a optymalnie 40 sesji w komorze hiperbarycznej. Również i nasi sportowcy zgłaszają występowanie efektów terapii już 20 zabiegach – wzrost energii, wydolności organizmu (Paweł Matner – biegacz) oraz skrócenie czasu regeneracji. Jak mówiła Katarzyna Kurkowska (zawodniczka crossfit) – ma więcej „powera”.

 1. Gdzie można Was znaleźć?

Wrocław, Siemianowice Śląskie

PARAMETRY ZABIEGU:

 • Kliniczna komora hiperbaryczna (najnowocześniejsza w Polsce)
 • Zastosowane ciśnienie 2ATA
 • Czas trwania zabiegu wynosi 80 minut w tym 60 minut w pełnym ciśnieniu!
 • Certyfikowany 100 % tlen medyczny podawany jest z butli tlenowej (nie z koncentratora!)
 • Maska BIBS -wysoce specjalistyczny system oddychania – wydychany dwutlenek węgla nie miesza się z tlenem
 • „O-ZONE Active”  Dedykowany System Dezynfekcji Ozonowej po każdym zabiegu! 
 • Wysuwane nosze z elektrycznie regulowana wysokością, pozwalające korzystać z leczenia pacjentom bez względu na sprawność fizyczną lub stan zdrowia
 • TV- System Video

Informacje oraz kontakt pod numerem telefonu

Centrum Hiperbaryczne Concept:
Wrocław, Siemianowice Śląskie

Nr tel. 661 044 206

Zastosowanie hiperbarii tlenowej w regeneracji sportowej:
https://www.centrum-hiperbaryczne.pl/9-regeneracja-sportowa

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej:
https://www.centrum-hiperbaryczne.pl/

Odwiedź nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/centrumconcept/

 

(Visited 1 082 times, 1 visits today)
Blog Centum-Hiperbaryczne Concept

1 komentarz do “Hiperbaria tlenowa- jak przydatna jest sportowcom?”

 1. Teoria super sprawa, ale proszę o informację na podstawie z jakiego źródła korzystali Państwo pisząc
  „Dzięki temu organizm dostaje więcej energii, co przekłada się na jego większą wydolność (nawet 10-krotnie!).” oraz „Działa na poziomie komórkowym, gdzie tlen dostarczony mitochondriom (odpowiedzialnym za produkcję energii) zwiększa ich wydolność.”. Tak samo w świetle dzisiejszych badań pisanie o działaniu kwasu mlekowego w mięśniach i szybkości jego „usuwania” jest dalece niezgodne z rzeczywistością.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz