Od jakiego wieku można leczyć dzieci w komorze hiperbarycznej w Centrum Hiperbarycznym Concept?

Jednym z najczęstszych pytań w trakcie rozmów z rodzicami naszych małych Pacjentów jest  „od jakiego wieku dzieci mogą korzystać z zabiegów w komorze hiperbarycznej i czy jest to bezpieczne?”

Nie ma ograniczeń wiekowych w stosowaniu zabiegów w komorze hiperbarycznej – jest to całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna metoda leczenia. Każdego dnia w oddziałach Centrum Hiperbarycznego Concept przeprowadzamy zabiegi już u kilku miesięcznych dzieci. 

Badania prowadzone na całym świecie mówią nawet o 3-4 dniowych noworodkach, które z różnych przyczyn były poddane zabiegom w komorze hiperbarycznej. Literatura naukowa jako wskazania wymienia m.in. wcześniactwo, żółtaczkę, niedotlenienie okołoporodowe, wrodzone urazy czaszkowe, choroby hemolityczne u noworodków.  W przypadku niewydolności oddechowej wczesne zastosowanie tej formy terapii doprowadzało do poprawy aż 75% przypadków.

Poniżej przedstawiamy Państwu kilkoro z naszych najmłodszych Pacjentów, którzy korzystali z zabiegów w komorze hiperbarycznej.

Staś to 21 miesięczny wcześniak zmagający się z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego. U Stasia największym problemem było wzmożone napięcie kończyn górnych, uniemożliwiające osiąganie prawidłowych wzorców ruchowych. Po odbytej serii 40 zabiegów znacząco zmniejszyło się napięcie spastyczne mięśni u chłopca. Staś zaczął inicjować rozpoczęcie ruchu oraz co ważne chęć obracania się. Tak duża poprawa pozwala na prawidłowy rozwój dziecka i osiąganie kolejnych znaczących postępów w rehabilitacji ruchowej.

Adaś to 10 miesięczny chłopiec ze zdiagnozowanym mózgowym porażeniem dziecięcym. W trakcie serii zabiegów w komorze hiperbarycznej rodzice dziecka zgłaszali, widoczną poprawę w postaci obniżenia napięcia mięśniowego.

Hiperbaria tlenowa w Mózgowym Porażeniu Dziecięcym jest wiodącą terapią, przyspieszającą proces reedukacji psychoruchowej poprzez właściwe dotlenienie komórek nerwowych. Jedną z czołowych przyczyn MPD jest właśnie niedotlenienie okołoporodowe.

Ola podczas rozpoczęcia turnusu hiperbarycznego miała 13 miesięcy. Dziewczynka choruje na epilepsję oraz występują u niej zaburzenia rozwojowe. Po odbytej serii zabiegów w komorze hiperbarycznej u Oli nastąpiła poprawa koncentracji, zwiększenie aktywności ruchowej oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego w kończynach dolnych. Nasza mała Pacjentka wyraźnie zaczęła się interesować otoczeniem, co jest fundamentalne w rozwoju psychoruchowym dziecka.

Wiktoria to 7 miesięczna dziewczynka, która w wyniku komplikacji okołoporodowych uległa niedotlenieniu. W momencie rozpoczęcia serii zabiegów w komorze hiperbarycznej u Wiktorii nie była postawiona konkretna diagnoza. Już w trakcie serii zabiegów rodzice zgłaszali poprawę jakości snu jak również lepszą mobilność w obrębie stawów kończyny górnej.

Badania naukowe potwierdzają, że wczesne rozpoczęcie leczenia w komorze hiperbarycznej toruje prawidłowy rozwój dziecka. Tlenoterapia stymuluje organizm dziecka, a przede wszystkim dotlenia mózg, który w tym okresie jest bardzo chłonny. Leczenie w klinicznych komorach hiperbarycznych jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do szybszego osiągnięcia rozwojowych kroków milowych u dzieci.

Nasze bogate doświadczenie z pacjentami pediatrycznymi pozwala nam na jednoznaczne stwierdzenie, iż zabiegi w klinicznej komorze hiperbarycznej nie stanowią problemu na żadnym etapie zabiegu. Bliskość rodzica daje dziecku poczucie bezpieczeństwa a wspólnie spędzony czas jest dodatkowym pozytywnym bodźcem stymulującym rozwój psychologiczny.

Dlaczego rodzice małych dzieci decydują się na wczesne rozpoczęcie leczenia w komorze hiperbarycznej ?

Zabiegi w  komorze hiperbarycznej:

– poprawiają metabolizm mózgowy i funkcje mitochondrialne

– łagodzą procesy neurozapalne

– uaktywniają proces angiogenezy

– zwiększają produkcję komórek macierzystych

– zmniejszają obciążenia wirusowe organizmu

– zmniejszają ilość bakterii/ grzybów stwierdzonych w organizmie

– poprawiają kondycje funkcjonowania jelit

– wzmacniają układ immunologiczny

PARAMETRY ZABIEGU:

  • Kliniczna komora hiperbaryczna (najnowocześniejsza w Polsce)
  • Zastosowane ciśnienie 2ATA
  • Czas trwania zabiegu wynosi 80 minut w tym 60 minut w pełnym ciśnieniu!
  • Certyfikowany 100 % tlen medyczny podawany jest z butli tlenowej (nie z koncentratora!)
  • Maska BIBS -wysoce specjalistyczny system oddychania – wydychany dwutlenek węgla nie miesza się z tlenem
  • „O-ZONE Active”  Dedykowany System Dezynfekcji Ozonowej po każdym zabiegu! 
  • Wysuwane nosze z elektrycznie regulowana wysokością, pozwalające korzystać z leczenia pacjentom bez względu na sprawność fizyczną lub stan zdrowia
  • TV- System Video  

Bibliografia:

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9382221
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1862993

 

Fizjoterapeuci Centrum Hiperbarycznego Concept

Informacje oraz kontakt pod numerem telefonu

Centrum Hiperbaryczne Concept:
Wrocław, Siemianowice Śląskie

Nr tel. 661 044 206

Zastosowanie Hiperbarii tlenowej w Mózgowym Porażeniu Dziecięcym:
https://www.centrum-hiperbaryczne.pl/89-mozgowe-porazenie-dzieciece

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej:
https://www.centrum-hiperbaryczne.pl/

Odwiedź nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/centrumconcept/

(Visited 1 332 times, 1 visits today)
Blog Centum-Hiperbaryczne Concept

Dodaj komentarz