ZMNIEJSZENIE NASILENIA OBJAWÓW EPILEPSJI METODĄ HIPERBARII TLENOWEJ

f-203-padaczka_d

Epilepsja jest medyczną nazwą napadów drgawkowych zwanych również atakami padaczki. W 80% przypadków epilepsja jest idiopatyczna co oznacza, że przyczyna jej występowania u danej osoby nie jest znana. Częstotliwość napadów jest zwykle kwestią indywidualną. Początek idiopatycznej padaczki zwykle obserwuje się u dzieci, jednak może również wystąpić u młodych osób dorosłych. Najprawdopodobniej jest to spowodowane zaburzeniami funkcjonowania neuronów pewnych obszarów mózgu, które nie rozwijały się prawidłowo. 20% pacjentów z rozpoznaniem tej choroby cierpi również na porażenie mózgowe lub inne uszkodzenia tkanki nerwowej spowodowane niedotlenieniem. Urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) również może być przyczyną pojawienia się napadów drgawkowych.

Na rynku dostępnych jest wiele leków redukujących napady epilepsji i pozwalających lepiej je kontrolować. Terapie farmakologiczne działają przede wszystkim poprzez chemiczne hamowanie aktywności komórek nerwowych w ogniskach napadów niekontrolowanych wyładowań elektrycznych neuronów. Wszystkie z tych leków mają jednak różnego rodzaju efekty uboczne, które mogą być znaczne.

Dlaczego epilepsja jest podatna na leczenie tlenem hiperbarycznym?

Ogniska nieprawidłowo funkcjonujących neuronów są widoczne podczas rezonansu magnetycznego, badanie SPECT wykazuje zmniejszenie przepływu krwi, a tym samym odżywienia i dotlenienia tych komórek nerwowych, natomiast badanie PET wyraźnie pokazuje zmniejszenie intensywności przemian metabolicznych w tych obszarach mózgu. Hiperbaria Tlenowa działa więc u podstaw problemu poprzez stymulację procesów angiogenezy (naczyniotworzenia) dostarczając tym samym tlen i substancje odżywcze do nieprawidłowo funkcjonujących neuronów.

Wykazano, że zaburzenia zapisu EEG u pacjentów po przebytym udarze mózgu uległy normalizacji po zabiegach z wykorzystaniem komory hiperbarycznej (Wassman 1980). Poprzez bezpośredni wpływ na poprawę cyrkulacji krwi naczyń mózgowych oraz usprawnienie eliminacji toksyn z organizmu, zabiegi w komorze hiperbarycznej mogą wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości napadów drgawek, kiedy główną przyczyną ich występowania są zaburzenia krążenia mózgowego oraz metabolizmu komórkowego (Jain K.K, 2009).

Badacze Wong i Zaho w 1994 roku przeprowadzili sesję zabiegów HBOT w grupie 100 dzieci cierpiących z powodu epilepsji. U 68% badanych zaobserwowano zwiększenie kontroli napadów drgawek natomiast poprawę koncentracji i funkcji kognitywnych (wyższych funkcji korowych) odnotowano u 38% dzieci. W grupie badanej po przeprowadzeniu sesji zabiegów znacząco udało się obniżyć dawki leków przeciwdrgawkowych. Nie odnotowano znaczącego nasilenia objawów epilepsji po sesji zabiegów w komorze hiperbarycznej (Wong i Zaho, 1994).

U wielu pacjentów zabiegi z wykorzystaniem tlenu hiperbarycznego pozwoliły zredukować lub całkowicie wyeliminować napady epilepsji, znacznie poprawiając tym samym komfort życia oraz umożliwiając osiąganie kolejnych kamieni milowych w rozwoju organizmu, stymulując powrót do pełni zdrowia.

Epilepsja jest wciąż błędnie uznawana przez wielu lekarzy za czynnik ograniczający pacjentowi możliwość korzystania z dobrodziejstw terapii tlenowo – hiperbarycznej (HBOT). Bazuje to na założeniu, iż tlen może być jednym z czynników wywołujących napady drgawek, tak samo jak ekspozycja na panujące wewnątrz komory hiperbarycznej, zwiększone ciśnienie. Fakty naukowe jednoznacznie pokazują, że napady epilepsji zdarzają się niezwykle rzadko przy zastosowaniu ciśnienia do 2 ATA, przy stałej ekspozycji na 100% tlen. Nie ma obecnie publikacji naukowych które wykazywałyby znaczące ryzyko zabiegów przeprowadzanych zgodnie z tym protokołem (Jain K.K, 2009).

W Centrum Hiperbarycznym Concept zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej przeprowadzane są z użyciem 100% certyfikowanego tlenu przy panującym wewnątrz komory ciśnieniu 2 ATA. Jak pokazują światowe badania, przeprowadzanie zabiegów zgodnie z tym protokołem znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań w tym napadów drgawkowych. Przez cały okres trwania zabiegu każdy pacjent znajduje się pod stałym nadzorem wykwalifikowanej kadry fizjoterapeutów dbających o bezpieczeństwo, komfort oraz kontrolę parametrów zabiegowych. Możliwość skorzystania z kwalifikacji przed sesją zabiegów w Centrum Hiperbarycznym Concept, pozwoli Państwu indywidualnie rozważyć wszelkie wątpliwości co do ewentualnych przeciwwskazań w zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej.

  PARAMETRY ZABIEGU:

 • Kliniczna komora hiperbaryczna (najnowocześniejsza w Polsce)
 • Zastosowane ciśnienie 2ATA
 • Czas trwania zabiegu wynosi 80 minut w tym 60 minut w pełnym ciśnieniu!
 • Certyfikowany 100 % tlen medyczny podawany jest z butli tlenowej (nie z koncentratora!)
 • Maska BIBS -wysoce specjalistyczny system oddychania – wydychany dwutlenek węgla nie miesza się z tlenem
 • „O-ZONE Active”  Dedykowany System Dezynfekcji Ozonowej po każdym zabiegu! 
 • Wysuwane nosze z elektrycznie regulowana wysokością, pozwalające korzystać z leczenia pacjentom bez względu na sprawność fizyczną lub stan zdrowia
 • TV- System Video  

Bibliografia:

,,Textbook of hyperbaric medicine” Jain K.K. 2009

 

Informacje oraz kontakt pod numerem telefonu

Centrum Hiperbaryczne Concept:
Wrocław, Siemianowice Śląskie

Nr tel. 661 044 206

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej:
https://www.centrum-hiperbaryczne.pl/

Odwiedź nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/centrumconcept/

(Visited 4 766 times, 1 visits today)
Blog Centum-Hiperbaryczne Concept

6 komentarzy do “ZMNIEJSZENIE NASILENIA OBJAWÓW EPILEPSJI METODĄ HIPERBARII TLENOWEJ”

 1. Dzień dobry. Z pewną nadzieją czytam o tym sposobie leczenia epi. Mój syn ma 31 lat. Co można zrobić aby mógł być poddany tym zabiegom. Pozdrawiam. Jadwiga

  Odpowiedz
 2. Dzień dobry Pani Jadwigo! 🙂 Serdecznie zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 609 372 099 – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania! Pozdrawiamy, Centrum Hiperbaryczne Concept

  Odpowiedz
 3. Witam , mam córkę 8- letnią która choruje na zespół Retta , dość często ostatnio przy zmianach pogody , przy pełni księżyca córka dostaję ataków . Czy przy zastosowaniu terapii w komorze hiperbarycznej jest szansa na zmniejszenie napadów ? Jak długo trwa taki turnus i jaki jest koszt ? Czy zabiegi są wykonywane tylko podczas turnusów czy indywidualnie można dojeżdzać na jakieś kilkudniowe zabiegi ?
  Pozdrawiam . Agnieszka.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, serdecznie zapraszam do kontaktu telefonicznego pod numerem : 609 372 099 – wyczerpująco odpowiem na wszystkie Pani pytania i skonsultuję terapię indywidualnie pod kątem Pani córeczki 🙂 Organizujemy Turnusy Hiperbaryczne wyjazdowe jak i prowadzimy sesje terapeutyczne w stacjonarnych oddziałach naszego Centrum Hiperbarycznego Concept: we Wrocławiu, Poznaniu oraz Rudzie Śląskiej.
   Pozdrawiam serdecznie, Natalia Tkacz, fizjoterapeutka Centrum Hiperbarycznego Concept

   Odpowiedz
 4. Dzień dobry, zastanawia mnie bardzo ten artykuł ponieważ wszędzie gdzie czytałam o komorze hiperbarycznej jest informacja, że padaczka jest przeciwskazaniem do zabiegu, a tu inf. że może pomóc. Tata jest po udarze i czytałam pozytywne opinie nt. efektów po zastosowaniu komory, ale tata miał 2 epizody drgawek ( padaczki), więc wykluczylam komore, a tu takie inf.

  Odpowiedz
  • Opinie lekarzy bywają odmienne, my osobiście mieliśmy już kilku pacjentów skierowanych przez neurologów.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz